Posts

running man favicon

2024 Operation Iceberg #6 Results

40 runners spent part of their St. Patrick’s Day at the Howard County Striders weekly race at Patuxent Valley Middle School.  Eric Myers and Ashlyn Sinclair were the two mile winners. Mark Eagles and Alexandra Carrizales led the four milers.

Volunteers: Melissa Burger (race lead), Nick Atkins, Joan Chall, Amanda Idstein, Iris Mars

Reporting by: Marc Burger

2 Mile

PlaceRunnerFinish
1Eric Myers13:32
2James Blackwood14:29
3Max You14:47
4Danny Cohen14:57
5Christopher Blackwood15:22
6Ashlyn Sinclair16:18
7John Ramsey16:39
8J.P. Blackwood16:59
9Ted Poulos17:22
10Derek Locktish17:30 (started late)
11Alison Flanigan17:44
12Jack Flanigan17:45
13Faith Myers17:49
14Mark Cohen19:44
15Jim Harrington22:00
16Roger Calvert22:10
17Joanne Harrington24:02
18Karen Young26:56
19Melinda Krummerich28:10
20Tim Ramsey32:53
21Lynn Meininger35:04
22Jeanette Novak43:27 (ran long)

4 Mile

PlaceRunnerFinish
1Mark Eagles24:17
2Alexandra Carrizales24:43
3Alex You26:17
4Mike Zaron27:52
5Wesley Zaron29:21
6Bram Arrington30:18
7John Way31:29
8David Morgan31:45
9John Chall32:59
10Eric Johnston33:43
11Steve Meininger33:44
12Marsha Demaree38:06
13Kirk Gordon38:15
14Jim Mahoney40:32
15Bill Stahr44:49
16Marc Burger45:26
17Mary Niland50:16
18Ronald Schmidt51:41
running man favicon

2024 Operation Iceberg Standings

50 Points minimum required for the series

Reporting by: Marc Burger

Men

PlaceRunnerPoints
1Josiah Williams89
2Jason Sammut88
3Stephen Olenick86
4Bram Arrington82
5Derek Locktish81
6Eric Johnston70
7Lochlann Boyle69
8Greg Orlofsky67
9John Way65
10John Chall63
10Stephen Senick63
10Wesley Zaron63
13Alan Mulindwa62
13Nick Atkins62
15Kirk Gordon61
16John Ramsey60
17Mike Zaron59
18Marc Burger57
19Bill Arbelaez52
20Ted Poulos50
21Kam Yee49
22David Morgan48
22James Scarborough48
24Cameron Martinez47
24Nate Cramer47
26Eric Myers46
27Colin Myers42
27Phil Rogers42
27Julius Olenick42
30James Blackwood41
31Tim Ramsey40
31Brady Rogers40
31Jack Flanigan40
31Danny Cohen40
31Mark Cohen40
36Alex You39
37Cameron Doll38
38Fritz Orlofsky35

Women

PlaceRunnerPoints
1Linda Alms93
2Charlotte Flanigan84
3Amanda Idstein79
4Sophie Serre78
5Jasmin DeSimone76
6Alison Flanigan73
7Emma Flanigan71
8Maren Lee64
9Sadie Sentman59
9Harper Ruprecht59
11Iris Mars54
12Faith Myers53
13Joan Chall52
14Mary Niland47
15Joy Lewis44
16Melissa Burger42
17Karen Young39
17Marsha Demaree39
19Margaret Barry34
20Sophia Esposito33
running man favicon

2024 Operation Iceberg #5 Results

73 Runners came out for the Howard County Striders weekly series race at Northfield Elementary. This was the graduation race for the Hibernation to 5K Program. The 5k winners were Jason Sammut and Alexandra Carrizales.

Volunteers: Melissa Burger (race lead), Rene Alonso, Joan Chall, John Way, Joanne Lee, Linda Alms and Nick Atkins

Reporting by: Melissa Burger

5 Km

PLACERUNNERFINISH
1Jason Sammut17:23
2Mark Eagles17:58
3Lance Byrd18:27
4Alexandra Carrizales18:31
5Josiah Williams20:01
6Ethan Becker20:02
7Jonathan Harrington20:54
8Greg Orlofsky20:55
9David Morgan21:19
10Wesley Zaron21:30
11Bram Arrington21:36.4
12Jack Arrington21:36.8
13Phil Lang21:40
14Karsten Brown21:45
15Danny Cohen22:47
16Kam Yee22:57
17John Chall23:38
18Sophie Serre23:41
19Brady Rogers23:56
20Philip Rogers23:57
21Steve Meininger24:11
22Miles Byrd24:17
23Vicki Lang24:23
24James Blackwood24:37
25Ashlyn Sinclair24:45
26Eric Johnston24:58
27Samuel Koralov25:22
28Christopher Blackwood25:23
29John Ramsey25:24
30Marsha Demaree25:32
31Derek Jiao25:58
32Sophia Esposito26:11
33Luis Diaz26:30
34Zachary Morrissey26:39
35Alan Mulindwa26:45
36Harper Rupprecht26:51
37Claire Brady26:54
38Ted Poulos27:14
39James Scarborough27:21
40JP Blackwood27:24
41Kelly Rupprecht27:30
42Eric Myers28:59
43Faith Myers29:00
44Jim Mahoney29:02
45Heidi Feng29:34
46Tony Esposito30:35
47Mark Cohen30:57
48Carrie Edwards31:01
49Eric Baker32:44
50Leonid Koralov33:12
51Jim Harrington33:48
52Alexandra Pavao34:32
53Haydee Herrera34:39
54Claudia Eckstrom34:40
55Ronald Schmidt35:14
56Eileen Langstradt35:24
57William Zaron35:56
58Bill Snelling36:26
59Bill Scianella36:00.0
60Amanda36:36.5
61Pam Garrettson38:23
62Barbara Boardman Pavaos39:45
63Ann Schofield39:47
64Tim Ramsey40:25
65James Moreland41:34
66Judith Judkins42:40
67Meghan Stepanelo42:42
68Lydiah Mutumbi42:51
69Melinda Krummerich48:45
70Eileen Lealt49:16.4
71Christine Pyers49:16.8
72Cindy McMillan49:17
73Jeanette Novak01:00.2
running man favicon

2024 Operation Iceberg #4 Results

53 runners came out for the Howard County Striders winter weekly series race at Longfellow Elementary. Derek Locktish and Charlotte Flanigan were the two mile winners. Bram Arrington paced the 10k runners.

Volunteers: Bill Arbelaez(race lead), Nick Atkins, Joan Chall, John Way

Reporting by: Marc Burger

2 Mile

PLACERUNNERFINISH
1Derek Locktish11:35
2Colin Myers12:01
3Stephen Olenick12:02
4Fritz Orlofsky12:23
5Josiah Williams12:40
6Cameron Martinez12:48
7David Morgan12:53
8Lochlann Boyle13:16
9Charlotte Flanigan13:18.1
10Greg Orlofsky13:18.6
11Cameron Doll14:02
12Julius Olenick14:07.5
13Emma Flanigan14:07.8
14Tyler Sivitz14:14
15Brian Sivitz14:15
16Alison Flanigan14:20
17Dwane Morgan Jr14:36
18Max Hart14:38
19Sophie Serre14:40.2
20Jasmin DeSimone14:40.8
21Khoa Tran14:47
22Danny Cohen15:22
23Christopher Blackwood15:24
24Delaney Zinmeister15:54
25Jack Flanigan16:12
26Sophia Esposito16:15
27Maren Lee16:29
28Ted Poulos16:37
29Samuel Koralov16:48
30J.P. Blackwood16:50
31Zachary Morrisey16:51
32Faith Myers16:52
33Linda Alms17:17
34Mark Cohen18:57
35Iris Mars20:22
36Ronald Schmidt21:21
37Haydee Herrera21:48
38Bruce Breon22:15
39Kara Locktish22:31
40Mary Niland23:08
41Amanda Idstein23:51
42Margaret Barry23:57
43John Winkert31:18
44Tim Ramsey31:53

10 Km

PLACERUNNERFINISH
1Bram Arrington46:28
2James Blackwood47:36
3John Chall49:54
4Alan Mulindwa52:50
5Kirk Gordon53:10
6Michael Tracton53:35
7Ben Stein55:41
8Scott Holz55:50
9Eric Johnston56:28
10John Ramsey56:48
11Marc Burger1:06:45
running man favicon

2024 Operation Iceberg #3 Results

60 runners enjoyed perfect running conditions at the Howard County Striders weekly series race at Oakland Mills Middle School. Derek Locktish and Harper Rupprecht were the 1 mile winners. Jason Sammut and Devon Boyle led all the 5k runners.

Volunteers: Bill Arbelaez(race lead), Kate Amara, Nick Atkins, Marc Burger, Eric Johnston, Iris Mars, Stephen Olenick

Reporting by: Marc Burger

1 Mile

PlaceRunnerFinish
1Derek Locktish5:27
2Mike Zaron5:29
3Zach Cratin5:31
4Josiah Williams5:45
5Nate Cramer5:46
6Wesley Zaron5:48
7Fritz Orlofsky5:54
8Cameron Martinez5:57
9Cameron Doll6:06
10Greg Orlofsky6:07
11Phil Rogers6:11
12Harper Rupprecht6:14
13Charlotte Flanigan6:16
14John Way6:26
15Bram Arrington6:30
16Jasmin DeSimone6:32
17Jason DeSimone6:33
18Emma Flanigan0:06
19Julius Olenick0:06
20Brady Rogers6:39
21Sadie Sentman6:40
22Alison Flanigan6:43
23Jake DeSimone6:52
24Danny Cohen6:55
25Maren Lee7:00
26Max Hurt7:01
27Charlie Arrington7:11
28Derek Jiao7:13
29Zachary Morrisey7:15
30Jack Flanigan8:09
31Mark Cohen8:10
32Ted Poulos8:19
33Hua Jiao8:43
34Kathy Boyle8:50
35Reese Rogers9:09.1
36Emily Rogers9:09.9
37Pam Mooring10:24
38Jose Camacho10:49
39Margaret Barry11:28
40Mary McKenna18:04

5 Km

PlaceRunnerFinish
1Jason Sammut17:50
2Stephen Senick19:12
3Lochlann Boyle20:48
4Devon Boyle22:21
5Kam Yee22:41
6Steve Meininger23:26
7Kirk Gordon23:43
8Marsha Demaree24:29
9Amanda Hill24:33
10Lincoln Wytko25:39
11Adam Wytko25:40
12John Ramsey26:09
13Linda Alms26:21
14James Scarborough26:27
15Michael Tracton26:48
16Ted Kircher27:37 (ran short)
17Bill Stahr28:36
18Karen Young29:01
19Ronald Schmidt33:35
20Amanda Idstein37:52
running man favicon

2024 Operation Iceberg #2 Results

70 runners came out in a light rain for the Howard County Striders weekly race at Hammond Middle. Stephen Olenick and Charlotte Flanigan were the 1 mile winners. Jason Sammut and Joy Lewis led the 5k runners.

Volunteers: Bill Arbelaez (race lead), Nick Atkins, Melissa Burger, Joan Chall

Reporting by: Marc Burger

1 Mile

PlaceRunnerFinish
1Stephen Olenick5:27
2Derek Locktish5:30
3Mike Zaron5:33
4Alex You5:39
5Eric Myers5:40
6David Morgan5:43
7Josiah Williams5:48
8Cameron Martinez5:54
9Nate Cramer5:58
10Wesley Zaron5:59
11Ethan Beck6:09
12Greg Orlofsky6:10
13Charlotte Flanigan6:12
14John Way6:15
15Phil Rogers6:21
16Harper Rupprecht6:22
17James Blackwood6:23
18Joshua Harrington6:28
19Julius Olenick6:29
20Max You6:30
21Jasmine DeSimone6:31
22Sadie Sentman6:33
23Sophie Serre6:35
24Tyler Sivitz6:38.0
25Brian Sivitz6:38.8
26Atticus Sentman6:40
27Brady Rogers6:42
28Max Hurt6:42
29Christopher Blackwood6:51
30Maren ?6:57
31Anna Williams7:04
32Allison Flanigan7:07
33J.P. Blackwood7:06
34Emma Flanigan7:07
35Derek Jiao7:14
36Danny Cohen7:15.3
37Jack Flanigan7:15.9
38Delaney Zinsmeister7:45
39Faith Myers7:53
40George Locktish7:55
41William Zaron7:58
42Jackson Rupprecht7:59
43Ted Poulos8:09
44Mark Cohen8:17
45Jinjuan Feng9:26
46Reese Rogers9:48
47Emily Rogers9:49
48Pam Mooring10:19
49Bruce Breon10:20
50Kara Locktish10:43
51Joanne Harrington11:09
52Tim Ramsey15:21

5 Km

PlaceRunnerFinish
1Jason Sammut17:55
2Stephen Senick19:08
3Joy Lewis19:20
4Lochlann Boyle22:05
5Jack Arrington22:29
6Bram Arrington22:30
7Alan Mulindwa23:14
8John Chall24:16
9Tess Sammut24:52
10Kirk Gordon25:41
11Eric Johnston26:23
12John Ramsey27:46
13Linda Alms28:02
14James Scarborough28:57
15Marc Burger30:51
16Mary Niland36:25
17Amanda Idstein38:26
18James Moreland44:07
running man favicon

2024 Operation Iceberg #1 Results

59 came out on a windy Sunday afternoon for the Howard County Striders weekly series race at Clemons Crossing Elementary School.  Stephen Olenick and Sadie Sentman were the 2 mile winners.  Jason Sammut and Joy Lewis paced the 4 milers.
 
Volunteers: Bill Arbelaez(race lead), Nick Atkins, Melissa Burger, Joan Chall.

Reporting by: Marc Burger

2 Mile

Place Runner Finish
1 Stephen Olenick 11:56
2 Colin Myers 12:17
3 Alex You 12:59
4 Wesley Zaron 13:21.4
5 Mike Zaron 13:21.9
6 Josiah Williams 13:27
7 Derek Locktish 13:37
8 Nate Cramer 13:52
9 Lochlann Boyle 13:54
10 Greg Orlofsky 14:00
11 John Way 14:03
12 Cameron Doll 14:14
13 Julius Olenick 14:38
14 Sadie Sentman 14:44
15 Max You 14:54
16 Brady Rogers 14:58
17 Phil Rogers 14:59
18 Alison Flanigan 15:06
19 Lance Byrd 15:11
20 Miles Byrd 15:12
21 Atticus Sentman 15:14
22 Sophie Serre 15:16
23 Charlotte Flanigan 15:25.0
24 Jasmin DeSimone 15:25.5
25 Tyler Sivitz 15:45
26 Brian Sivitz 15:46
27 Emma Flanigan 16:07
28 William Zaron 16:28
29 Maren Lee 17:10
30 Ben Stein 17:12
31 Eric Johnston 17:16
32 John Ramsey 17:37
33 Jack Flanigan 17:51
34 George Locktish 17:59
35 Connor Pickett 18:58.4
36 Lindsay Pickett 18:58.9
37 Faith Myers 19:28
38 Ted Poulos 21:19
39 Margaret Barry 23:59
40 Amanda Idstein 27:29
41 Kara Locktish 29:20
42 Tim Ramsey 31:38

4 Mile

Place Runner Finish
1 Jason Sammut 23:02
2 Stephen Senick 24:37
3 Joy Lewis 24:40
4 Kam Yee 28:22
5 Bram Arrington 28:25
6 Eric Myers 29:02
7 John Chall 34:18
8 Alan Mulindwa 35:01
9 Lincoln Wytko 35:08
10 Adam Wytko 35:09
11 James Scarborough 37:32
12 Karen Young 39:17 (started late)
13 Marc Burger 42:21
14 Iris Mars 44:00
15 Linda Alms 44:14
16 Mary Niland 44:23
17 Kirk Gordon (ran over 3 miles long) 1:07:33
running man favicon

2023 Legends of the Fall Awards

Congratulations to the following runners who qualified for an award during the fall weekly season by earning a minimum of 50 points. This season saw 61 men and 30 women participate in at least one race.

Please come out to Northfield Elementary on Sunday, December 10th to be recognized.

Reporting by: Marc Burger

Men

PositionRunnerPoints
1John Way127
2Ted Poulos114
3Lochlann Boyle104
3Eric Johnston104
5John Ramsey99
6Kirk Gordon96
7Mark Eagles88
8John Chall87
9Scott Holz83
10Marc Burger81
11Roger Calvert71
11Alan Mulindwa71
13James Scarborough68
14Stephen Senick64
15Steve Meininger55
16Tony Rogers51
17Michael Tracton50

Women

PositionRunnerPoints
1Joanne Harrington102
2Kendra Smith84
3Haydee Herrera83
4Melissa Burger72
5Amanda Idstein69
6Alexandra Carrizales66
7Marsha Demaree65
8Joan Chall62
8Linda Alms62
10Jeanette Novak56
running man favicon

2023 Legends of the Fall #6 Results

20 runners came out for the Howard County Striders weekly series race at Burleigh Manor Middle School. John Way and Mary Niland were the two-mile winners. Mark Eagles and Kendra Smith led the five-mile runners.

Volunteers: Bill Arbelaez (race lead), Melissa Burger, Amanda Idstein.

Reporting by: Marc Burger

2 Mile

PLACERUNNERFINISH
1John Way13:04
2Bram Arrington13:25
3Eric Johnston15:20
4Ryan Schwaab16:10
5Ted Poulos16:51
6Marc Burger18:08
7Mary Niland22:05
8Evan Calvert23:51
9Margaret Barry25:15
10Charlie Riesz27:17

5 Mile

PLACERUNNERFINISH
1Mark Eagles38:31
2Kendra Smith40:10
3Steve Meininger40:52
4Kirk Gordon42:39
5Scott Holz43:15
6Marsha Demaree43:41
7John Ramsey44:39
8Alan Mulindwa46:28
9Linda Alms47:00
10George Ladue50:35
running man favicon

2023 Legends of the Fall – Standings after Race 5 of 6

Current points standings after Race 5. Minimum points required = 50.

 

Reporting by: Marc Burger

Men

Position Runner Points
1 John Way 105
2 Lochlann Boyle 104
3 Ted Poulos 96
4 John Chall 87
5 Eric Johnston 84
6 John Ramsey 81
7 Kirk Gordon 76
8 Roger Calvert 71
9 James Scarborough 68
10 Mark Eagles 66
11 Marc Burger 64
11 Scott Holz 64
11 Stephen Senick 64
14 Alan Mulindwa 54
15 Tony Rogers 51
16 Michael Tracton 50
17 Vincent Martucci 43
18 Karsten Brown 42
19 Tim Ramsey 41
20 Jim Harrington 37
21 James Moreland 36
22 Bill Farrell 34
22 Samuel Koralov 34
22 Steve Meininger 34
25 Bill Arbelaez 32

Women

Position Runner Points
1 Joanne Harrington 102
2 Haydee Herrera 83
3 Alexandra Carrizales 66
4 Joan Chall 62
4 Kendra Smith 62
4 Melissa Burger 62
7 Amanda Idstein 59
8 Jeanette Novak 56
9 Marsha Demaree 44
10 Linda Alms 42

Events

Nothing Found

Sorry, no posts matched your criteria